Dominikánská republika - turistické informace

Dominikánská republika se nachází na ostrově „Hispaňola“ jehož celková rozloha je 76 192 kilometrů čtverečních, leží v Karibské oblasti a patří do souostroví Velké Antily. O ostrov se dělí se svým sousedem Haiti a jejich společná hranice měří 388 km.  Dominikánská republika zabírá 48 734 kilometrů čtverečných a na této ploše najdete 1 609 kilometrů karibského pobřeží, 402 kilometrů pláží, tropický deštný les, pohoří a mangrovové bažiny. Pobřeží omývá na severu Atlantický oceán a na jihu Karibské moře. K území Dominikánské republiky patří navíc 7 ostrovů a 19 malých ostrůvků.


Počasí

Počasí v Dominikánské republice je vhodné pro celoroční cestovaní. Průměrná vlhkost vzduchu je 80 % (v letních měsících až 100%) a teplota 26   ̊C. Je zde subtropické pásmo, teploty tak téměř vždy kolem 29   ̊C u moře a kolem 24   ̊C v horách.  Celý rok vane stálý, severovýchodní pasát. Od listopadu do dubna je teplota téměř vždy kolem 28   ̊C a toto období je tzv. „suché“. Od května do října se teplota většinou vyšplhá až na 30 – 35   ̊C, a počet srážek může být vyšší.  Avšak jedná se o krátké lijáky, které většinou jak rychle přijdou, tak i odejdou. Období hurikánu je od června do září.

Fauna a Flóra

Fauna i flóra je v Dominikánské republice velmi rozmanitá. Dle botanických průzkumů je na území ostrova kolem 600 různých druhů stromu, 5 600 rostlin z nichž 33 % je endemických. Z těch nejznámějších např. kakaovník, kávovník, banánovník, papája, keře ořechů kešu, palmy či mahagonové stromy – Mahagon neboli „caoba“ je národní strom Dominikánské Republiky. Dále zde najdete 250 druhů ptactva z něhož je 22 druhů endemických – za zmínku jistě stojí kolibřík, plameňák karibský, či „Brkoslavec palmový“ jež je národním ptákem Dominikánské Republiky. Z 33 druhů savců, co zde žijí je 18 druhů netopýru. „Kerporkak“ neboli plejtvák se u zdejších břehu nachází od ledna do března.

Jazyk

Oficiálním jazykem je španělština. V turistických letoviscích a hotelech se domluvíte anglicky (někde i francouzsky, německy a italsky.)

Obyvatelstvo

Dnešní obyvatelé Dominikánské republiky jsou potomci Evropanů a Afričanů. Je zde skoro 10 milionu obyvatel a z toho skoro 3 miliony v hlavním městě Santo Domingo.

Kultura a Sport

Tak jako na Kubě se zrodila Salsa, v Dominikánské republice se zrodila „Bachata“ a „Merengue“. Tyto dva hudební a taneční styl jsou nedílnou součástí života Dominikánců.  Většina rozhlasových stanic nehraje nic jiného a tak je uslyšíte všude. Za zmínku stojí Festival Merengue a pak každoroční dominikánský karneval. Ze sportu je pak národním sportem baseball. Velmi oblíbený je pak plážový volejbal. K rozšířeným patří hraní domina a kohoutí zápasy – „Pelea de Gallos“. Samotná kapitola jsou pak karnevaly, každou únorovou neděli se do ulic měst jako např. Santiago, La Romana, Samana a Higuey, vydávají tzv. Kulhaví čerti "Diablos cojuelos" a jiné karnevalové masky, aby oslavili příchod blížících se Velikonoc a současně připomněli vítězství v bojích za dominikánskou nezávislost.


Ekonomika

Z hospodářského významu je velmi důležitý turismus. Pak peníze plynoucí od dominikánských emigrantu.  Vyváží se hlavně cukr, banány, káva, kakao, tabákové výrobky, citrusy apod.

Měna

Místní měnou je dominikánské peso (RD $). V oběhu jsou mince 1, 5, 10 a 25 Peso a bankovky 20, 50, 100, 200, 500, 1000 a 2000 Peso. Dolary a eura můžete směnit v bankách nebo autorizovaných směnárnách.

Doprava

V Dominikánské republice je mnoho způsobu dopravy.  K dispozici je rozsáhla síť silnic spojující města a turistické lokality po celé zemi. Je možné využít: taxi – z letiště nebo z hotelu (v hotelu jsou většinou přesně stanové ceny k nejžádanějším cestám, pokud budete chtít cestovat taxi jinam než je uvedeno, dohodněte si cenu předem), zapůjčení vozu – nabízí zde služby několik světových značek, veřejná taxi neboli „Conchos“ – to jsou sdílené taxi a může se tam vejít až 6 cestujících, „Motoconchos“ nebo-li motorka taxi – tato služba je dobrá pouze na krátké vzdálenosti a jízdné by mělo být dohodnuté předem, meziměstská autobusová doprava – několik soukromých firem, které mají pohodlné a moderní autobusy (pozor – je obvykle, že klimatizace v těchto autobusech je na nejnižší možné hranici).

Co je třeba ke vstupu do země

Pro české a slovenské turisty je nezbytné mít platný cestovní pas a turistickou kartu. Turistická karta se platí po příletu do Dominikánské Republiky – 10 USD/ pas.

Dovoz a vývoz 

Do Dominikánské republiky lze bezcelně dovézt 200 cigaret nebo 100 cigár nebo 50 doutníků. Dále 1 litr alkoholického nápoje nad 22% alkoholu, nebo dva litry s obsahem alkoholu 22% nebo méně, nebo dva litry šumivého a dva litry běžného vína do 22% alkoholu. Dále 500 gramů kávy nebo 200 gramů rozpustné kávy, 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody, věci pro osobní potřebu v přiměřené míře a dárky do hodnoty 1000,- USD.
Z ostrova se nesmí odvážet v hotovosti více než 10 tisíc USD či ekvivalent v jiné měně, vývoz a dovoz dominikánského peso je zakázán úplně. Striktně zakázán je dovoz zbraní, výbušnin a nedeklarované měny. Zakázán je rovněž vývoz nezpracovaného zlata a minerálů, včetně larimaru a jantaru, korálů či jiných přírodnin, a předmětů vylovených z moře. Clo se neplatí za suvenýry v hodnotě do 100 USD.

Elektřina

Elektrické zásuvky jsou zde na 110 voltů a typově jako ve Spojených státech a Kanadě. K vašim elektrickým zástrčkám s kulatým zakončením budete potřebovat adaptér s plochým zakončením 

Všeobecné informace

V Dominikánské republice existuje možnost i ubytovaní v tzv. „pensiones“, jedná se o jednoduché ubytovaní u místních nebo jsou vedeny Evropany, toužícími žít v tropech.
Očkování není povinné žádné. Avšak doporučujeme se vždy ověřit aktuální informace. Při jakýmkoliv vyšetření si nechte vystavit doklad pro pojišťovnu vč. Lékařské zprávy apod.
Vhodné nákupy: opracovaný larimar nebo jantar, kávu, třtinový rum, doutníky, panenky Lima, kokosový olej….
Časový rozdíl: zima - 5/ léto -  6 hodin

Česká ambasáda pro Dominikánskou republiku je na Kubě v Havaně:
Adresa: Ave. Kohly, No. 259,e/41 y 43, Nuevo Vedado, CP 10600 La Habana
Telefon: +53 7883 3201
Nouzová linka: +535 264 1001

Honorární konzulát Santo Domingo
Adresa: Ave. Bolívar No. 830, La Esperilla, Apto pastal 3673 Stanto Domingo
Telefon: +1809 685 6900

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace